ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Ohlédnutí za 14. ročníkem Přírodovědné ligy

přidáno: 6. 4. 2018 1:31, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 7. 4. 2018 11:28 ]

Čtrnáct let, to je v lidském životě věk dospívání. Soutěž Přírodovědná liga Gymnázia a SOŠPg v Nové Pace však „dospěla“ již dávno a vstoupila do povědomí nejen žáků naší školy, ale i širší veřejnosti. Za čtrnáct let prošlo soutěží několik set účastníků a pro mnohé z nich byla Přírodovědná liga dobrou průpravou pro úspěšnou účast v různých předmětových soutěžích, ale i pro další studijní a profesní dráhu.

Letošní ročník probíhal od září do března a zahrnoval šest soutěžních kol (všeobecné, chemické, biologické, matematické, zeměpisné a fyzikální), navíc jedno bonusové kolo a závěrečný finálový test, zvaný Přírodovědná liga mistrů. Toho se ve středu 14. března zúčastnilo 15 nejúspěšnějších soutěžících ze základní části soutěže. Finále mělo formu písemného testu s 50 otázkami z různých přírodovědných oborů. Na jeho zpracování měli soutěžící rovnou hodinu.

Po vyhodnocení výsledků byly body z „ligy mistrů“ připočteny k bodům ze základní části a celkové pořadí bylo na světě:

„Zlatý hattrick“ dovršila Klára Kotyková ze septimy, která vyhrála třetí ročník Přírodovědné ligy po sobě. Víte, že může platit rovnice 3 + 2 = 1? Kláře totiž celkové vítězství vyneslo 3. místo v základní části a 2. místo ve finále. A právě o tom Přírodovědná liga jako dlouhodobá soutěž je – tedy o vytrvalosti a stabilitě výkonů. Druhé místo obsadila její sestra Monika Kotyková, rovněž ze septimy. Ta získala i cenu koordinátora Přírodovědné ligy pro nejlepší soutěžící základní části. Na pomyslné bronzové příčce skončil Kryštof Vitvar z primy, který se tak stal vítězem kategorie Junior, určené žákům nižšího stupně osmiletého gymnázia. Je to poprvé, kdy primán skončil v pořadí ligy tak vysoko! Kryštof se současně stal Objevem roku, tedy nejlepším nováčkem soutěže. Druhé místo v této kategorii vybojoval všestranný Matěj Tegel z kvarty (ten byl nejlepším soutěžícím finále) a třetí příčku zaujal Jakub Svoboda z tercie. Tomu patří také titul Skokan roku za největší zlepšení v pořadí ve srovnání s loňským ročníkem (v něm byl v absolutním pořadí patnáctý, letos pátý).  Po několika letech jsme vyhlásili i úspěšnou řešitelku celého soutěžního ročníku ze SOŠ pedagogické. Stala se jí Tereza Blímová
ze třídy 1. A.

Charakteristickým rysem letošního ročníku Přírodovědné ligy byla „generační výměna“. Řada úspěšných soutěžících z minulých ročníků školu loni absolvovala nebo letos dospěla do maturitního ročníku, kde jim již předmaturitní povinnosti neumožňují plně se soustředit na naši soutěž. Nastupuje však „mladá krev“ – a nejde zdaleka jen o obrovský talent Kryštofa Vitvara a úspěšného účastníka řady předmětových soutěží Matěje Tegela. Mezi 15 letošními finalisty najdeme hned devět jmen soutěžících z nižších ročníků, tedy primy až kvarty (a mezi nimi dokonce tři primány). To dokazuje, že talentů v přírodovědných oborech máme dost. A ještě jeden postřeh – je úžasné, že při všech svých studijních povinnostech i volnočasových aktivitách se plných 32 žáků naší školy dobrovolně ve svém volném čase zúčastní takové akce, která není nějakou „jednorázovkou“ na jedno odpoledne, ale přes půl roku trvajícím „během na dlouhou trať“.

Soutěžní úkoly obdobně jako v minulých letech připravoval tým vyučujících přírodovědných předmětů ve složení RNDr. Josef Křeček (koordinátor soutěže, fyzika),  Mgr. Tomáš Dočekal (zeměpis), Mgr. et Mgr. Kristýna Rychlovská (biologie) a Mgr. Michal Chrtek (matematika).

Také letošní ročník mohl proběhnout díky podpoře Spolku rodičů gymnázia a firmy Papír – knihy, Ondřej Nýdrle, Nová Paka. Díky nim mohli soutěžící v pátek 6. dubna 2018 převzít diplomy a hodnotné ceny a 18. dubna se zúčastní tradiční exkurze Přírodovědné ligy. Ta tentokrát nese tajuplný název Středočeské podzemí.  „Přírodovědní ligisté“ navštíví hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna a Koněpruské jeskyně.

V září 2018 dostane naše Přírodovědná liga symbolický „občanský průkaz“ – startujeme totiž patnáctý ročník!

 

                                                                           RNDr. Josef Křeček, koordinátor Přírodovědné ligyAbsolutní vítězové 14. ročníku Přírodovědné ligy - zleva Kryštof Vitvar (3. místo), Klára Kotyková (1. místo), Monika Kotyková (2. místo)
Nejlepší v kategorii Junior: zleva Jakub Svoboda (3. místo), Kryštof Vitvar (1. místo), Matěj Tegel (2. místo)

Objev roku: Kryštof VitvarSkokan roku: Jakub SvobodaComments