Ohlédnutí za 17. ročníkem Přírodovědné ligy

přidáno: 10. 4. 2021 12:29, autor: Josef Křeček

Na Gymnáziu a SOŠ pedagogické v Nové Pace skončil 17. ročník tradiční dlouhodobé přírodovědné soutěže Přírodovědná liga. Letošní ročník byl vzhledem k epidemickým podmínkám výjimečný. Zatímco při běžném průběhu odevzdávají soutěžící řešení soutěžních úloh buď v papírové nebo v elektronické podobě a závěrečný finálový test probíhá prezenčně, letos proběhlo vše online.

Základní část letošní Přírodovědné ligy odstartovala v září 2020 a měla pět soutěžních kol. První bylo všeobecné, další kola byla postupně věnována úlohám z chemie, zeměpisu, biologie a fyziky. Jednotlivými koly se během celého podzimu prolínala  i dlouhodobá úloha,  v níž soutěžící sledovali aktuální stav srážek v Nové Pace podle údajů z místní meteorologické stanice a porovnávali tyto údaje s dlouhodobým průměrem.

Po sečtení bodů z pěti soutěžních kol a dlouhodobé úlohy postoupilo nejúspěšnějších 15 soutěžících do finále – Přírodovědné ligy mistrů. Ta se letos poprvé v historii konala online formou (v loňském ročníku se neuskutečnila) a soutěžící se v ní potýkali s nástrahami testu, obsahujícího 50 otázek z nejrůznějších přírodovědných oborů. Na odevzdání testu měli 60 minut.

Po sečtení konečných výsledků obhájil celkové loňské prvenství Kryštof Vitvar z kvarty. Ten se stal naprostým suverénem letošní ligy, byl nejlepší v základní části i ve finálovém testu a pochopitelně vyhrál (a to již počtvrté) kategorii Junior, určenou soutěžícím z nižšího stupně gymnázia (prima až kvarta). Také obsazení „stříbrné“ příčky je stejné jako v minulém ročníku, obsadil ji Matěj Tegel ze septimy. Oba nejúspěšnější „ligisté“ jsou účastníky řady předmětových soutěží (a to nejen přírodovědných), na nichž naši školu skvěle reprezentují. „Bronzová“ příčka (spojená i s 2. místem v kategorii Junior) pak patřila Eriku Pfeiferovi z kvarty. Titul Objev roku pro nejlepšího nováčka soutěže získal Martin Kalenský z primy, který současně obsadil i 3. místo v kategorii Junior. Skokanem roku, tedy soutěžícím, který se nejvíce zlepšil ve srovnání s loňským ročníkem, se stal Jiří Matouš ze třídy 2.G, který „vyskočil“ o 29 příček na konečné 10. místo.

Celková účast 46 soutěžících v celém soutěžním ročníku sice není rekordem soutěže, ale je v nelehkých podmínkách distanční výuky úctyhodná. Skutečnost, že při plnění všech povinností ve výuce na dálku si několik desítek žáků našlo ve svém volném čase chvilku pro zajímavé přírodovědné úlohy, stojí za zaznamenání. Soutěž by samozřejmě nevznikla bez autorů jednotlivých úloh. Těmi letos byli Lenka Doležalová, Mgr. Tomáš Dočekal, Mgr. Pavlína Kuželová a koordinátor soutěže RNDr. Josef Křeček. Poděkování za podporu soutěže patří i Spolku rodičů gymnázia a firmě Papír – knihy, Ondřej Nýdrle, Nová Paka.

Doufejme, že příští, tedy osmnáctý ročník soutěže bude moci proběhnout už opět v podmínkách „normálního“ školního života a že se úspěšní účastníci toho letošního ročníku dočkají i odložené zasloužené odměny – exkurze do plzeňské Techmanie. Pro úspěšné účastníky příštího ročníku pak bude připravena exkurze do České televize v Praze.

 

                                                                                                                                                                           RNDr. Josef Křeček, koordinátor Přírodovědné ligyComments