ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Ohlédnutí za 9. ročníkem Přírodovědné ligy

přidáno: 12. 4. 2013 3:03, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 12. 4. 2013 3:56 ]
V pátek 12. dubna skončil vyhlášením výsledků již devátý ročník soutěže Přírodovědná liga. Tato soutěž probíhá na naší škole již od roku 2004. Jde o celoroční komplexní soutěž v přírodovědných předmětech (fyzika, chemie, biologie, zeměpis), která je svého druhu jedinou podobnou vnitřní školní soutěží v Královéhradeckém kraji a autorovi tohoto článku není známa ani obdobné soutěž kdekoli jinde v Česku (pokud o něčem podobném víte, milí čtenáři, dejte mi vědět!).

Letošní ročník Přírodovědné ligy nesl podtitul Cesta do Temelína, což souviselo s cílem exkurze, která je již tradičním vyvrcholením každého soutěžního ročníku. Tímto cílem byla jaderná elektrárna v Temelíně. Exkurze proběhla ve čtvrtek 11. dubna a zúčastnilo se jí 27 soutěžících Přírodovědné ligy z celkového počtu 42, kteří letos do soutěže zasáhli. Zasloužené odměně pro úspěšné soutěžící  v podobě návštěvy naší největší a nejznámější elektrárny  předcházely urputné boje v šesti soutěžních kolech a v závěrečném finále, tzv. Přírodovědné lize mistrů.

Po sečtení výsledků se letošním vítězem stal David Broul, student sexty, na druhém místě se umístila Nikola Šotolová z oktávy a pomyslnou bronzovou pozici zaujal Martin Nýdrle z kvarty, který se současně stal vítězem tzv. Kategorie Junior pro soutěžící z nižšího stupně gymnázia (prima až kvarta). Martin získal i titul Objev roku pro nejlepšího nováčka soutěže. Na čtvrtém místě skončil Vojtěch Tázlar ze sexty, úspěšný reprezentant školy v několika ročnících Fyzikální olympiády a páté místo získal Petr Mokrý z kvarty, který současně skončil druhý v Kategorii Junior a získal i titul Skokan roku za největší skok pořadím vzhůru ve srovnání s minulým ročníkem. Šesté místo zaujala loňská vítězka Kristýna Voráčková z oktávy a hned za ní skončil druhý z bratrů Tázlarů, Stanislav z kvarty, letošní vítěz okresního kola fyzikální, chemické i biologické  olympiády a také Přírodovědného Klokana ve své kategorii. Ten se stal současně i třetím soutěžícím v pořadí Kategorie Junior. Z dalších soutěžících mimořádně zaujala výborným desátým místem v absolutním pořadí a čtvrtým místem v Kategorii Junior Karolína Nálevková z primy, nejmladší účastnice finále soutěže. Kompletní výsledky najdete v jiném článku na těchto stránkách.

Také letos patří poděkování Sdružení rodičů gymnázia v Nové Pace a firmě Papír – knihy Nová Paka, bez jejichž finanční podpory by Přírodovědná liga nemohla proběhnout.

Autory soutěžních úloh letošního ročníku byli RNDr. Josef Křeček (koordinátor soutěže), Lenka Doležalová, Mgr. Tomáš Dočekal, RNDr. Jana Vašková a Mgr. Jana Žižková.

Přírodovědná liga má za sebou 9 soutěžních ročníků, mezi jejími účastníky najdeme řadu vítězů okresních kol a úspěšných účastníků krajských kol různých předmětových olympiád, ba i úspěšné účastníky celostátních soutěží, jakými jsou např. Turnaj mladých fyziků, Eurorebus nebo Genius Logicus. A není třeba dodávat, že soutěžit se bude i v příštím školním roce, kdy nás čeká jubilejní, 10. ročník Přírodovědné ligy.

                                                                                                 Josef Křeček (josef.krecek@gymnp.cz )

Kompletní výsledky 9. ročníku Přírodovědné ligy najdete na
  http://www.gymnp.cz/aktualne/clanky/konecnevysledkyprirodovedneligy201220139rocniksouteze
                                                                                       

Výsledky Přírodovědné ligy mistrů (finálového testu) najdete na https://sites.google.com/a/gymnp.cz/prirodovedna-liga/aktualne/vysledkyprirodovedneligymistrua20132232013

Přehled vítězů Přírodovědné ligy od roku 2004 do roku 2013 najdete na https://sites.google.com/a/gymnp.cz/prirodovedna-liga/listina-vitezua-prirodovedne-ligy-2004---2012

Historickou tabulku Přírodovědné ligy za období 2004 - 2013 najdete na https://sites.google.com/a/gymnp.cz/prirodovedna-liga/historickatabulkaprirodovedneligy2004-2012 

 Absolutní vítězové Přírodovědné ligy 2012/2013 - zleva: Nikola Šotolová (2. místo), David Broul (1. místo), Martin Nýdrle (3. místo)

                              

                                                                   

Nejlepší v kategorii Junior - zleva: Petr Mokrý (2. místo), Martin Nýdrle (1. místo), Stanislav Tázlar (3. místo)

Comments