ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Ohlédnutí za Přírodovědným klokanem 2017

přidáno: 15. 10. 2017 12:07, autor: Josef Křeček

Ve středu 11. října proběhl na naší škole další ročník oblíbené soutěže Přírodovědný klokan. Tato soutěž je unikátní tím, že v ní v jeden den poměří své síly žáci různých typů škol v celé České republice, přičemž všichni soutěží na své vlastní škole. Odpadají tak problémy s dojížděním na různá okresní, krajská a další kola a vše proběhne za necelou hodinu. Soutěž má podobu písemného testu, obsahujícího 24 otázek z fyziky, chemie, biologie, geografie, matematiky a všeobecných znalostí. Osm otázek je hodnoceno 3 body, dalších osm 4 body a posledních osm 5 body. Do  soutěže vstupuje každý účastník se 24 body a může tak v ideálním případě získat 120 bodů. Takový případ však nastává vzhledem k náročnosti soutěžních otázek jen zřídka. Soutěží se ve dvou kategoriích: Kadet (8. a 9. třídy ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) a Junior (1. a 2. ročníky středních škol a opět odpovídající ročníky víceletých gymnázií).

Přírodovědný klokan má na naší škole bohatou tradici a dosažené výsledky mluví za vše. Stačí připomenout loňské vítězství Pavlíny Markové v rámci Královéhradeckého kraje v kategorii Junior a 2. místo Matěje Tegela v krajském pořadí kategorie Kadet. Letos tedy bylo na co navazovat.

Účast byla jako každoročně vysoká: 16 soutěžících v kategorii Kadet (třídy tercie a kvarta) a 32 účastníků v kategorii Junior (třídy kvinta, 1. G, sexta, 2. G a 1. A). To představuje ve srovnání s ostatními školami našeho okresu, kraje i celé republiky vysoký nadstandard. A jako každoročně byla tato kvantita v konečných výsledcích podepřena i velmi slušnou kvalitou.

V kategorii Kadet obhájil loňské vítězství Matěj Tegel z kvarty s 86 body, jen o jeden bod však na druhém místě zaostal Jakub Svoboda z tercie. Pomyslnou bronzovou medaili vybojoval Martin Satranský z kvarty ziskem 80 bodů.

V kategorii Junior se vítězem stal Albert Hylmar z kvinty (63 bodů). Také zde byl sveden těsný souboj o vítězství. Daniel Pospíšil ze sexty nakonec s 62 body skončil druhý, Michal Mejvald ze 2. G s 59 body třetí.

V letošní soutěži sice nebyly ohrožené loňské výjimečné školní rekordy (Kadet – Matěj Tegel 102, Junior – Pavlína Marková 98), ale ani tak se určitě v pořadí okresu, kraje a možná i celé ČR neztratíme. Pozitivním rysem je nárůst průměrného bodového zisku soutěžících ve srovnání s loňským ročníkem, a to i přes zjevný nárůst náročnosti soutěže. Kadeti letos získali průměrně 64,4 bodu, loni jen 59,9 bodu. Tato čísla výrazně přesahují celostátní průměr, který se ve většině ročníků pohybuje kolem 45 bodů. Junioři si pak polepšili z loňských průměrných 42,7 bodu na 45,2 bodu.

A ještě jeden pozitivní poznatek – tento ročník byl na naší škole prvním, v němž všichni soutěžící vytvořili „přidanou hodnotu“ – tedy všichni získali více, než 24 bodů, se kterými do soutěže vstupovali. To svědčí o tom, že přistoupili k soutěži zodpovědně a nikdo se nezúčastnil jen z recese nebo proto, že by se chtěl „ulít“ ze středeční první vyučovací hodiny.

Nyní budeme netrpělivě čekat na to, jak uspějeme v okresním, krajském a republikovém porovnání. Okresní a krajské pořadí bychom mohli znát v průběhu listopadu, celostátní pak buď krátce před Vánocemi nebo počátkem nového roku. A na jaře opět přiskáče Klokan – tentokrát matematický!

Kompletní výsledky najdete na této stránce:

 http://www.gymnp.cz/aktualne/clanky/vysledkysoutezeprirodovednyklokan11102017

Zadání a správné odpovědi najdete na stránce:

http://www.gymnp.cz/aktualne/clanky/spravneodpovedivsouteziprirodovednyklokan-2

 

                                                                                                                               RNDr. Josef Křeček

Comments