ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Okresní kolo Fyzikální olympiády: tři "medaile" a jeden postup do krajského kola!

přidáno: 27. 3. 2015 2:19, autor: Josef Křeček
Ve čtvrtek 26. března se čtyřčlenný tým naší školy vydal na cestu do Hradce Králové, kde se na ZŠ Milady Horákové konalo okresní kolo Fyzikální olympiády v kategoriích E (9. ročníky ZŠ a odpovídající třídy víceletých gymnázií) a F (8. ročníky ZŠ a odpovídající třídy). Okresní kolo se zde konalo současně pro okresy Hradec Králové a Jičín. Do okresního kola postoupili soutěžící na základě úspěšného řešení úloh školního kola, na nichž průběžně pracovali po celý dosavadní průběh letošního školního roku.

Fyzikální olympiáda je zřejmě nejnáročnější předmětovou olympiádou vůbec. Již úlohy školního kola vyžadují nejen znalosti fyzikálních vzorců a pouček, ale i nemalou dávku intuice a logického myšlení. V okresním kole pak soutěžící řeší čtyři náročné teoretické úlohy, přičemž časový limit pro jejich řešení je 4 hodiny. Letos nasadili pořadatelé laťku náročnosti ve srovnání s minulými ročníky opravdu hodně vysoko. Například v jednom z příkladů kategorie E nezískal žádné body nikdo ze soutěžících ani z jednoho z okresů!

Naším nejvýraznějším výsledkem po sečtení bodů v pořadí okresu Jičín se stalo 2. místo Kláry Kotykové z kvarty. která splnila i limit pro úspěšného řešitele okresního kola a postupuje tak do krajského kola, které proběhne 30. dubna rovněž v Hradci Králové. Zajímavostí je, že Klára by se svým bodovým ziskem umístila na 2. místě i mezi soutěžícími z okresu Hradec Králové, porazila tedy celou řadu reprezentantů velkých hradeckých škol. Pozoruhodné je i to, že na počet úspěšných řešitelů zvítězil okres Jičín nad okresem Hradec Králové v poměru 3:2, přestože z hradeckého okresu přijelo výrazně více soutěžících. Druhá naše zástupkyně v kategorii E Pavla Lešáková obsadila 5. místo v okrese Jičín.

V mladší kategorii F (okresní kolo je zde kolem nejvyšším, tedy dále nepostupovým) došlo ke kuriózní situaci, kdy podmínky školního kola byl schopni splnit z celého jičínského okresu pouze 2 žáci, a shodou okolností právě žáci naší tercie. V okresním kole tak soutěžili pouze mezi sebou. Vzhledem k obtížnosti úloh se jim nepodařilo splnit limit pro úspěšného řešitele, ale i tak má jejich účast v okresním kole svou cenu, vždyť jejich vrstevníků na školách okresu, kteří měli také šanci do okresního kola postoupit, jsou řádově stovky. Navíc bodově nechali za sebou i několik soutěžících z mnohem početnějšího pelotonu borců z okresu Hradec Králové. Po vyhodnocení byl nakonec z naší dvojice o 1 bod úspěšnější Daniel Pospíšil, druhé místo obsadila Karolína Nálevková.

Všem našim fyzikálním reprezentantům děkujeme za statečný výkon a Klárce Kotykové držíme palce v krajském kole!
Comments