ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Otevřená Evropa

přidáno: 22. 4. 2015 22:56, autor: Stanislav Bendl

Využijte možnost zapojit se do celostátní literární soutěže „Otevřená Evropa“.

 Soutěž pořádá vydavatelství regionálních Deníků VLTAVA-LABE-PRESS ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice. Příspěvky studentů budou hodnotit odborné poroty. Z okresních kol postoupí nejlepší autoři do krajů a závěrem do kola celostátního. Vítězové obdrží kvalitní smartphone  značky Apple iPhone nebo Samsung.

 Do organizování literární soutěže zapojí vydavatelství VLP, které má lokální redakce ve všech okresech v republice, více než 100 svých redaktorů a manažerů s cílem vytvořit účastníkům soutěže odborné zázemí pro průběžné konzultace. Učitelům, kteří budou žákům pomáhat při zpracování témat, poskytne jako podklad „novinářskou kuchařku“. Komunikace se studenty bude probíhat i na facebooku. Přihlášené práce bude vydavatelství publikovat na webu denik.cz  a v novinách. Nejlepší příspěvky zveřejnění na svém webu také EU.

Studenti si mohou zvolit libovolný literární žánr, od reportáže, úvahy či rozhovoru až po vyprávění, příběh nebo anketu. A to na některý z následujících námětů:

 

1         a) EU kolem nás: V okruhu 10 km od svého bydliště hledáme „značku“ EU. Čím pomohla mému městu, mému okolí, změnilo se něco díky podpoře EU, co by bez ní zřejmě nevzniklo?

2.           b) Svět v EU: Z válkou zmítaných zemí a ze států, které svým občanům neskýtají perspektivy k důstojnému životu, se do Evropy snaží dostat stále víc lidí. Jsou i v ČR. Známe je? (Najděte ve svém okolí rodiny migrantů nebo organizace, které jim pomáhají, a vyprávějte jejich příběhy).

3.          c) EU ve světě: Evropa se snaží čelit migrační vlně tím, že poskytuje chudým regionům rozvojovou pomoc. K tomu potřebuje kromě financí především dobrovolníky. Chtěli byste se jimi stát i vy? Znáte někoho, kdo jako dobrovolník už působil nebo působí? A kde konkrétně byste pomáhali nejraději?

4.          d) EU v budoucnosti: Jak bude vypadat česká a evropská společnost za 35 let, až vám bude 50+? Jak si představujete společnou evropskou budoucnost?


Forma textů:  max. 2 strany A4 ve formátu Word (doc. nebo docx) a běžném typu písma.

 

Do soutěže se můžete od 20. dubna 2015 přihlásit prostřednictvím formuláře umístěného na denik.cz


Pro více informací k soutěži a případnou odbornou pomoc se neváhejte obrátit na naši své učtele českého jazyka či ZSV.

 

Comments