ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Podpořili jsme po druhé projekt #HourOfCode

přidáno: 13. 12. 2016 13:24, autor: Michal Malý   [ aktualizováno 13. 12. 2016 13:45 ]

#HourOfCodeV pondělí 12. 12. 2016 se žáci tříd SEPTIMA, 3. G a TERCIE, jako jediní v jičínském okrese (https://hourofcode.com/cz/map), zapojili v rámci hodin IVT do celosvětového projektu #HourOfCode (v překladu „Hodina kódu“).  

Hodina kódu si nese za cíl ukázat, že kdokoliv a v jakémkoliv věku se může naučit základům programování, i když o něm prakticky nic neví, neumí. Naše zapojení do projektu byla snaha podpořit a propagovat Hodinu kódu společně s milióny žáků a studentů po celém světě. Každý žák by měl mít možnost se učit Informatiku. Pomáhá to podporovat dovednosti, logiku a tvořivost při řešení problémů. Žáci tak  získávají základy pro úspěch v jakékoliv profesní dráze 21. století.  

Tuto zajímavou záležitost nám přišel opět představit Michal Satranský z firmy Accenture Central Europe B. V., ve které vykonává funkci Business & Technology Delivery Manager. Jeho přátelské a energicky naplněné vystupování nenechalo žádného žáka v pomyšlení, že si jen tak dvě vyučovací hodiny prosedí a prolelkuje.

Po úvodním představení nás poutavě provedl cestou svého studia až k 1. zaměstnání, kde se postupem času dostal do té pozice, ve které je nyní. Následně něco řekl o smyslu projektu a blízké budoucnosti IT oboru v oblasti programování a běžného života. Po těchto slovech již žáci usedli u počítače a „najeli“ si ve svém browseru na online aplikaci (https://code.org), která byla přímo vyrobena pro tento projekt. V rámci zahřívacího kola si žáci prošli 13 lekcemi hry Minecraft, kde museli rozpohybovat panáčka (ten popřípadě provedl nějakou činnost) za pomocí programovacích bloků (např. POSUNOUT VPŘED, OTOČIT VLEVO, …). Na konci každé lekce byl k dispozici náhled JavaScript kódu, jakožto představa, jak by tuto lekci programovali v daném programovacím jazyce. Pro ty nejrychlejší byla připravena věcná cena, kterou přivezl sám přednášející. Po tomto úvodním kurzu si již sami žáci zkoušeli další připravené hry – např. Star Wars: Building a Galaxy with Code, Make a Flappy Game, Play Lab, ad. V rámci hry Flappy si mohli v závěrečné lekci vytvořit svojí hru a tu zaslat následně svému kamarádovi na mobilní telefon.

Myslím si, že tento projekt byl pozitivně přijat žáky a splnil svoji podstatu:

  • ·         minimálně jednou programovali (to už jim nikdo nevezme)
  • ·         na vyzkoušených lekcích programování zjistili, že není zas tak těžké programovat
  • ·         na těchto připravených kurzech se ukázalo, že každý se může naučit jeho základy

Na konci každého kurzu si navíc mohli žáci uložit a následně vytisknout certifikát splněného kurzu.


Vřelé díky patří našemu přednášejícímu Michalu Satranskému.


Hodina kódu je celosvětová akce, které se účastní desítky milionů žáků z více než 180 zemí světa.

Stav k 13. 12. 2016:

  • ·         v  celém světě proběhlo 163 228 akcí projektu
  • ·         u nás jich bylo již 355 (https://hourofcode.com/cz/events/all/cz)
  • ·         celkově se této akce zúčastnilo 326 3625 822 lidí

Fotogalerii k projektu najdete kliknutím na foto:
https://drive.google.com/drive/folders/0B6T42Him_pp0RGJIWWphMFRSTVE?usp=sharing

Motivační videa:


Za PK IVT Mgr. Michal Malý

Comments