Setkání s laboratorním potkanem

přidáno: 29. 5. 2019 9:56, autor: Kateřina Krausová
Výstavy, které poslední dobou připravuje Muzeum a Suchardův dům v Nové Pace by byly ozdobou a událostí i v Praze.
 Po Janu Švankmajerovi je nyní k vidění výstava obrazů novopacké výtvarnice a bývalé profesorky naší školy Evy Šinkmanové.
 A v malém sále Suchardova domu jsou scény, loutky a rekvizity z animovaného seriálu Krysáci. Právě tuto expozici jsme navštívili
 s žáky primy. Seriál vznikl náhodou a jeho tvůrci Cyril Podolský a Martin Šinkovský na námět přišli náhodou cestou vlakem.
 Příběhy dvou krys z vizovického smetiště měly nakonec 26 dílů a jejich tvůrci na něm pracovali celých pět let. O tom, jak se Krysáci setkali s laboratorním potkanem z Prahy, se mohli primáni dozvědět více i z několika epizod večerníčku, které se zde jako součást výstavy promítají. Inspirace animovanými postavičkami v reálných kulisách je vidět i na kresbách,
 kdy si každý z žáků navrhl vlastního krysáčka.
 Výstava v Suchardově domě končí v pátek, ale děti zkrátka nepřijdou. Na konec června a po celé prázdniny Muzeum v Nové Pace připravuje výstavu o hraní a hračkách, jejíž součástí bude velice zajímavá výstava hracích karet s podtitulkem " Čerti na kartách aneb Pekelný mariáš".
Comments