Skončilo dřevořezání s odborníkem, sochařem Vladimírem Janatou

přidáno: 29. 5. 2019 11:09, autor: Kateřina Krausová
Když mě napadlo využít projektu Šablony a pozvat žákům do výuky odborníka na slovo vzatého pana Vladimíra Janatu, sochaře, řezbáře a malíře z Kundratic, trochu jsem se bála. Představa, jak padesát žáků postupně pracuje s ostrými noži a dláty, byla trochu děsivá. A to většina z nich doposud žádný z podobných nástrojů nedržela v ruce. Řezbářské nářadí se opravdu nedá přirovnat k noži, kterým se krájí chleba.  Ale touha přiblížit tohle umělecké řemeslo chlapcům i dívkám z Podkrkonoší, kde má skoro každá rodina na Vánoce doma vystavený ručně vyřezávaný betlém, byla silnější.
Dřevořezání skončilo a ve třídách 1.G, 2.G a v VI. vznikly krásné výrobky. V několika případech i umělecká díla. Některá můžete vidět na přiložených fotografiích. Je pravda, že se občas objevilo i malé zranění, ale všechna říznutí by se dala spočítat na prstech jedné ruky. Nejvíce jich bylo v sextě, Dílka žáků právě téhle třídy se panu Janatovi nejvíce líbila.
Protože pan Janata nesochá jen ze dřeva, v další části projektu Šablony se v říjnu mohou na setkání s ním těšit i studentky SOŠPg, se kterými vyzkouší modelování a odlévání keramických medailí a reliéfů.


Comments