ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Stručné ohlédnutí za červnem 2018

přidáno: 29. 6. 2018 0:12, autor: Josef Křeček

I poslední přehled tohoto školního roku začneme mimořádnými úspěchy: V testování žáků 3. ročníků středních škol, prováděném společností Scio, dosáhli nejlepších výsledků v Královéhradeckém kraji naši septimáni, konkrétně Monika Kotyková v českém jazyce a matematice a Marek Nádvorník v testu obecných studijních předpokladů.

Dokonce na celostátní úrovni zazářila Eliška Bochová ze třídy 3. A, když zvítězila v celostátní literární soutěži v tvorbě pro děti, kategorie próza.

Červen na naší škole začal exkurzí vybraných žáků do Německa. Naši žáci se podívali  k jezeru Königssee, navštívili solný důl v Berchtesgadenu (ten minulý rok oslavil 500 let od svého vzniku) a posledním bodem programu bylo Hitlerovo horské sídlo Orlí hnízdo.

Na opačnou světovou stranu zamířil ve dnech 19. – 22. června školní pěvecký sbor Amabile. Jeho cesta směřovala do slovenského lázeňského města Turčianske Teplice.  Sbor vystoupil v místním amfiteátru u příležitosti oslavy Dne otců, který má na Slovensku mnohem hlubší tradici než u nás. Druhý den pak následoval koncert pro studenty místní pedagogické školy v městském kulturním středisku. Vystoupení našeho sboru se setkala s nadšeným ohlasem a při druhém koncertu nechyběl ani bouřlivý standing ovation. Sbor Amabile tak příkladně reprezentoval nejen naši školu a město, ale celou Českou republiku.

Úspěšní byli i naši šachisté Petr Fojt, Tomáš Sucharda, Lukáš Kraus a Denis Dytrych, kteří na Mistrovství ČR školních týmů ve Zlíně vybojovali krásné 9. místo v konkurenci 28 týmů v kategorii 6. – 9. tříd.

Na okrskovém kole soutěže Poznávání rostlin a živočichů v Hořicích slavili úspěch Eliška Šturmová ze sekundy (2. místo) a Radim Cimbál z kvinty (5. místo). V této soutěži pak pokračovali v krajském kole v Hradci Králové. Výsledky nejsou v době uzávěrky tohoto článku známy.

V červnu také skončil nultý ročník školní soutěže Hrátky s češtinou. Jazyková alternativa k již zavedené Přírodovědné lize je na světě a autor těchto řádků to coby dlouholetý koordinátor Přírodovědné ligy vřele vítá! Popřeje Hrátkám s češtinou zdárný rozjezd prvního řádného ročníku a když už jsme u Přírodovědné ligy, připomeňme, že její účastníci zvolili v elektronické anketě za cíl exkurze v příštím ročníku Velký a Malý svět techniky v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě. Nemálo hlasů ale získala i exkurze do České televize a ta tedy proběhne v roce 2020.

Zajímavé zpestření výuky jsme zažili v biologii. V posledním červnovém  týdnu se uskutečnily 3 komentované pitvy, a to savčího mozku a srdce a ptačího těla. Dobrovolníci měli možnost vyzkoušet si práci se skalpelem a spojit tak nabyté poznatky s realitou. Průběžně dochází k zušlechťování prostoru za školou tak, aby kromě příjemného pobytu pro člověka skýtal také pastvu pro různé druhy bezobratlých živočichů. V létě a na podzim tak ve spolupráci s městem Nová Paka přibudou nové rostliny, které budou hostit zejména motýly a blanokřídlý hmyz.

První patro budovy školy oživila výstavka dílek našich žáků ve stylu tzv. eggkubismu. Tato díla vznikla v hodinách výtvarné výchovy pod vedením Mgr. Miloše Šolce.

Ve výčtu červnových událostí nelze opomenout ani zdařilý cykloturistický kurz třídy 3. G ve Vesci pod Kozákovem. Takové akce přispívají nejen k fyzické zdatnosti studentů, ale především ke stmelení třídního kolektivu.

Dne 21.6.2018 proběhly doplňovací volby do školské rady Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické z řad rodičů žáků školy a zletilých žáků. Nejvíce hlasů ze šesti navrhovaných kandidátů získali  Mgr. Karla Fišarová a pan Roman Vik, oba se shodným počtem hlasů 47. Oba jmenovaní dnem 1.10.2018 nahradí ve funkci školních radních pana Alberta Králíčka a Ing. Jaroslava Kříže, kteří ve školské radě působí od roku 2015. 

V úterý 26. června proběhla akce Dobro-Ta, kterou iniciovali naši nejmladší – primáni Jindřich Horák a Tereza Jirásková. Akce fungovala na tomto principu: 1. Zvolte si jakýkoliv dobrý skutek. 2. Uskutečníte vybraný dobrý skutek. 3. Zapíšete dobrý skutek jako inspiraci pro ostatní.  Bravo, primáni, dobrých skutků není nikdy dost!

Ve dnech 27. – 28. 6. proběhly dva sportovní dny a také exkurze jednotlivých tříd na nejrůznější místa v našem okolí.

V pátek 29. 6. skončil letošní školní rok krátkým setkáním v aule školy a předáváním vysvědčení. Takže hezké prázdniny, příjemné léto a na podzim zase na počtenou!

Podrobnosti k událostem si můžete přečíst na www.gymnp.cz, facebooku školy  (https://www.facebook.com/gymnp/ ) a na Instagramu pod uživatelským jménem gymnazium_sospg.     

 

  RNDr. Josef Křeček, Gymnázium a SOŠPg Nová Paka (s použitím textů Mgr. Pavla Matějovského, Mgr. et Mgr. Kristýny Rychlovské a s přispěním ostatních kolegů)

Comments