ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Stručné ohlédnutí za dubnem 2018

přidáno: 1. 5. 2018 4:15, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 1. 5. 2018 4:19 ]

Ve středu 4. dubna proběhl již 23. ročník oblíbené pěvecké soutěže Novopacký slavíček.  Také letos byla účast hojná, zúčastnilo se přes 300 soutěžících z pěti krajů České republiky. V porotě letošního ročníku zasedlo  několik významných osobností, za všechny jmenujme alespoň sólistu opery Národního divadla Aleše Hendrycha. Program obohatila i celá řada doplňkových aktivit od kreslení v podmořském světě přes loutkové představení až po malování na obličej.  Také letošní ročník Novopackého slavíčka se nadmíru vydařil a stal se milým setkáním mladých lidí s láskou k hudbě.

Oba naše pěvecké sbory zazářily 9. dubna na krajském kole přehlídky Opava Cantat v sále Filharmonie Hradec Králové. Sbor gymnázia se umístil v krásném stříbrném pásmu. Dívčí pěvecký sbor Amabile si vyzpíval zlaté pásmo a navíc jako jediný možnost reprezentovat Královéhradecký kraj na celostátní přehlídce v Opavě. 

Na Novopackého slavíčka i na zmíněný úspěch našich sborů zdařile navázal Jarní koncert pěveckých sborů, který proběhl v aule školy ve čtvrtek 26. dubna.

Dva naši zástupci, Klára Kotyková ze septimy a Nicolas Lubinski z tercie, se zúčastnili celostátního kola Olympiády německého jazyka v Praze. Mezi třemi nejlepšími soutěžícími se sice neumístili, ale už samotné vítězství v krajském kole a postup do kola celostátního je skvělou reprezentací naší školy i našeho města.

V matematické soutěži Pangea dosáhl vynikajícího úspěchu Kryštof Vitvar z primy, který dosáhl druhého nejlepšího výsledku v kraji a patnáctého v celé ČR z 6286 soutěžících! Výborného výsledku dosáhl i Jakub Svoboda z tercie, který ve své kategorii byl rovněž druhý v kraji a třicátý v celé ČR ze 7871 účastníků.

Jan Kiec z tercie exceloval v okresním kole Fyzikální olympiády kategorie F, konaném na naší škole, když vybojoval 1. místo. V této kategorii je okresní kolo kolem nejvyšším. Při porovnání s výsledky ostatních okresů dosáhl Honza čtvrtý nejvyšší počet bodů v Královéhradeckém kraji!

Celkem 29 žáků nejnižších ročníků, tedy primy až tercie, soutěžilo ve školním kole 41. ročníku matematické soutěže Pythagoriáda.  V primě se stal vítězem Kryštof Vitvar, v sekundě Matěj Choutka a v tercii již výše zmíněný Jan Kiec.  Celkem 14 soutěžících postoupilo od okresního kola.

V okresním kole Matematické olympiády zvítězil v kategorii Z7 Matěj Choutka ze sekundy, v kategorii Z8 jsme pak obsadili kompletní „stupně vítězů“ v pořadí Jakub Svoboda, Jan Kiec, Andrea Černá (všichni z tercie).

A ještě jednou matematika: v soutěži Matematický klokan obsadila Magdaléna Kotrbová ze sekundy druhé místo v okrese Jičín i v celém Královéhradeckém kraji v kategorii Benjamín. Kryštof Vitvar z primy byl v okrese čtvrtý. V kategorii Kadet skončila Eliška Kotrbová z kvarty pátá v okrese, o jednu příčku výše se umístil v kategorii Junior David Krch z kvinty. V nejvyšší kategorii Student pak Vojtěch Kaván z oktávy obsadil 1. místo v okrese a 9. místo v kraji a Sára Hermochová ze 4. G 3. místo v okrese.

O závěru 14. ročníku populární Přírodovědné ligy jste si mohli přečíst již v minulém přehledu, dodejme ještě, že výsledky byly slavnostně vyhlášeny v pátek 6. dubna. Ve středu 18. dubna se pak úspěšní účastníci zúčastnili exkurze do hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna a do Koněpruských jeskyní u Berouna.

V úterý 10. dubna proběhla v aule školy zdařilá a inspirativní dvouhodinová beseda studentů maturitních ročníků  s europoslancem a místopředsedou Evropského parlamentu Pavlem Teličkou. Pan Telička seznámil maturanty se zákulisím evropské integrace i české politiky.

Třída septima absolvovala 9. dubna exkurzi do Prahy. Ta měla několik částí – návštěvu Senátu ČR s prohlídkou historické budovy a besedou se senátorem Miroslavem Antlem,  návštěvu Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, spojenou s besedou s prof. Pavlem Mohrem, místopředsedou České psychiatrické společnosti, a konečně návštěvu divadelního představení v Divadle U Hasičů (legendární semaforské představení S Pydlou v zádech s Josefem Dvořákem v hlavní roli).

Třídy 2. G a sexta zase navštívily pražskou ZOO a Ekocentrum a Záchrannou stanici v Huslíku u Poděbrad. Exkurze do ZOO proběhla každopádně mnohem zdařileji a důstojněji, než jak ji popisuje stejnojmenná povídka Šimka a Grossmanna….:)

Duben byl samozřejmě také měsícem přijímacích zkoušek na všechny tři naše studijní obory a naši maturanti vstoupili 11. dubna do své zkoušky dospělosti písemnou prací z češtiny.

A netřeba snad už dodávat, že podrobnosti k událostem si můžete přečíst na www.gymnp.cz, facebooku školy  (https://www.facebook.com/gymnp/ ) a na Instagramu pod uživatelským jménem gymnazium_sospg.     


                                                                                                                                                                                                                                  RNDr. Josef Křeček

Účastníci letošní exkurze Přírodovědné ligy obdivovali také krásy Koněpruských jeskyní
Comments