ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Stručné ohlédnutí za dubnovými událostmi

přidáno: 10. 5. 2019 7:00, autor: Ladislav Kodym   [ aktualizováno 13. 5. 2019 4:39 ]

V závěru minulého měsíce navštívila tercie a kvarta Hvězdárnu a planetárium v Hradci Králové. Poutavá exkurze patřila nejprve programu Vesmír a poté pozorování Slunce astronomickým dalekohledem. Před začátkem programu všichni zhlédli ve foyeru planetária např. plazmovou kouli nebo mlžnou komoru.

Jednou z nejdůležitějších a zároveň nejproslulejších soutěží na naší škole je Novopacký slavíček, jehož 24. ročník proběhl 3. dubna. Celodenní přehlídku pěveckých výkonů zahájil v aule dívčí pěvecký soubor Amabile a po úvodním slovu pana ředitele Matějovského a proslovech náměstkyně hejtmana paní Berdychové a novopackého místostarosty pana Pospíšila se ujala slova paní Matějovská, jež krátce pohovořila o historii soutěže a představila, jak budou pěvecká klání probíhat a kdo patří do pěti tříčlenných porot.

Soutěž je tradičně rozdělena do tří skupin: sólo, duo až kvarteto a malé vokální soubory s tím, že každá skupina je dále členěna podle věkových kategorií, takže jste si mohli poslechnout jak předškolní zpěváky, tak jejich starší kolegy. Pro nejmenší byl připraven doprovodný program v podobě dílen, ve kterých se děti o přestávkách mezi vystoupeními mohly věnovat např. malování na kámen či na obličej. Kompletní přehled 24. ročníku včetně podrobných výsledků naleznete na https://slavicek.gymnp.cz/aktualne. Všichni se samozřejmě těšíme na jubilejní 25. ročník!

Zemědělská akademie a Gymnázium v Hořicích byly 3. dubna dějištěm okresního kola Fyzikální olympiády v kategorii E a F. V první uvedené kvartán Jan Kiec obsadil vynikající     2. místo (a vysloužil si tak postup do krajského kola) a ve druhé tercián Matěj Choutka obsadil rovněž 2. místo. Spolu s Matějem Pavelcem (3. – 4. místo v kategorii F) se všichni stali úspěšnými řešiteli. Jan Kiec se 24. dubna v krajském kole umístil pouhých 6.5 bodu za bronzovou příčkou a i na krajské úrovni získal titul úspěšného řešitele..

Tradičně očekávaný úspěch zaznamenala 4. dubna Klára Kotyková z oktávy, když zvítězila v krajském kole Olympiády v českém jazyce, jež proběhlo na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové, a zajistila si účast v celostátním kole, které se bude konat od 19. do 25. června. Svou účastí v krajském kole se neztratila ani terciánka Lucie Hylmarová.

Rakouská metropole Vídeň se stala 5. a 6. dubna cílem exkurze, která provětrala peněženky při ochutnávání originálního Sacheru, na atrakcích v Prátru a shoppingu v Primarku. Všichni zhlédli řadu památek (Schönbrunn, Gloriette, Hundertwasserhaus) a pokochali faunou se v ZOO. Podrobnou reportáž o městě na krásném modrém Dunaji si můžete přečíst na https://denik-gymnp.cz/na-skok-do-vidne/.

I naše škola se 6. dubna zapojila do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Více než dvacet dobrovolníků včetně několika rodičů a zaměstnanců školy sbíralo odpad všeho druhu. Kromě tradičních nedopalků zvedli (co mnozí nedopatřením kolemjdoucí odhodili) třeba dětskou plenu, rýč či kostru srny. Všichni vzkazují - více ohleduplnosti k životnímu prostředí!

Dne 8. dubna proběhlo vyhlášení 15. ročníku Přírodovědné ligy a přineslo s sebou řadu Nej. Ze 37 účastníků 17 tvořili nováčci, počtvrté za sebou zvítězila Klára Kotyková a prvních šest míst bylo obsazeno navlas stejně jako loni. Jak to tedy celé dopadlo? Po vítězné Kláře Kotykové na místě druhém skončila Monika Kotyková (obě oktáva) následována Kryštofem Vitvarem (sekunda). V kategorii Junior zvítězil Kryštof Vitvar před Jakubem Svobodou a Markétou Jiřičkovou (oba kvarta). Kromě toho se udělovala i další ocenění. Objevem roku se stal Erik Pfeifer ze sekundy, Skokanem roku František Vaněk z kvarty a bodově nejlepším účastníkem finále Matěj Tegel z kvinty.

Šestnáctý ročník Přírodovědné ligy už začne s novým logem, které bylo vybráno              na základě elektronického hlasování žáků a odborné učitelské poroty. Autorkami loga jsou Dominika Forbelská a Bára Zítková ze 3. G.

Slavnostní tečkou za Přírodovědnou ligou 2018/2019 byla exkurze do Velkého světa techniky v Ostravě – Dolních Vítkovicích 25. dubna. Veškeré informace najdete na stránkách PL https://sites.google.com/a/gymnp.cz/prirodovedna-liga/. Příští rok se mohou nejúspěšnější účastníci PL těšit na exkurzi do České televize.

V týdnu od 8. dubna probíhaly na SOŠPg praktické maturity z hudební, tělesné a výtvarné výchovy. S výtvory žákyň ze 4. A ovlivněnými malbami australských domorodců, hyperrealistickými malbami inspirovanými Bohemian Rhapsody či gotickými obrazy se mohli zájemci seznámit v 1. patře školy.

V oblíbené Pythagoriádě soutěžilo 9. dubna dvaadvacet primánů, sekundánů a terciánů. Za úspěch je obvykle považováno dosažení 10 bodů z 15, což se řadě žáků podařilo. V jednotlivých kategoriích se na nejvyšší příčce umístili – Ema Hobzová a Matěj Fišera (10/15), Jindřich Horák (13/15) a Matěj Choutka (14/15).

Též 9. dubna proběhla na ZŠ Poděbradova v Jičíně okresní kolo Matematické olympiády. V kategorii Z7 obsadil Kryštof Vitvar 1. místo a v kategorii Z8 zvítězil Tomáš Typlt před Tobiasem Škvorem. Na děleném 3. – 7. místě skončil Matěj Choutka.

Dne 11. dubna zavítali žáci a žákyně 2. A do Hradce Králové. Nejprve si v divadle Drak vyzkoušeli celou řadu aktivit a nápadů do běžné pedagogické praxe a poznali, jak obtížné je dovést divadelní představení k dokonalosti. Všichni využili možnost vlastního dramatického vystoupení na základě zvolené instrumentální nahrávky. Po prohlídce Labyrintu loutek zakončili exkurzi ve Studijní a vědecké knihovně, v níž se seznámili s tvorbou i životem Josefa Čapka.

Nejen gymnázium v Nové Pace, ale i Českou republiku reprezentovala skupina žáků druhých a třetích ročníků ve Štrasburku 10. - 12. dubna. Na začátku byla soutěž Euroscola http://www.europarl.europa.eu/euroscola_cz/cs/aktuality.html, do které Bára Zítková a Dominika Forbelská poslaly video o důležitosti voleb do Evropského parlamentu. A protože se líbilo, resp. za Českou republiku zvítězilo, následovalo pozvání do sídla Evropského parlamentu, kam přijela cca dvacítka žáků spolu s paní profesorkou Kučerovou a panem profesorem Záveským. Vše je perfektně zachyceno v reportáži Michaely Neumanové na https://denik-gymnp.cz/evropsky-parlament-strasburk-euroscola/.

Expedice Pardubice. Přesně tak redaktoři Deníku nazvali novinářský workshop spojený s vyhlášením nejlepších studentských časopisů Pardubického a Královéhradeckého kraje, kam vyrazili 12. dubna spolu s autorem myšlenky elektronického Deníku Stanislavem Bendlem. Na častá ocenění předchozího periodika Boom jsme si zvykli, ale vyhlášení Deníku jako nejlepšího elektronického časopisu v kraji překvapilo i samotný novopacký tým. Jak celý program probíhal? Začal hrou Fakescape pod vedením naší bývalé studentky Terezy Kráčmarové, následovala beseda s europoslancem Tomášem Zdechovským a návštěva Českého rozhlasu Pardubice. Více o pardubické výpravě na https://denik-gymnp.cz/dycky-denik-expedice-pardubice/.

Gymnázium je partnerskou školou Evropského jazykového centra a devět studentů v prostorách školy skládalo 13. dubna zkoušku First Certificate of English. Blahopřejeme.

Už řadu let jezdí naši divadelní nadšenci do Klicperova divadla. Která představení jsme zhlédli v letošním školním roce? Začali jsme komedií Klášterní ulice o porovnání volební euforie 1918 s povolební depresí 2018, následoval Zeyerův pohádkový příběh Radúz a Mahulena a Vincenc  od současného britského dramatika Torbena Bettse. Posledním představením byl Molierův Lakomec.

Dne 24. dubna nás přímo excelentně v okresním kole Matematické olympiády reprezentovali žáci od primy po tercie. K prvnímu místu Kryštofa Vitvara přidali terciáni Tomáš Typlt, Tobias Škvor a Matěj Choutka kompletní medailové pozice. Gratulujeme!

Dne 25. dubna proběhl v aule gymnázia Jarní koncert pěveckých sborů. Tuto každoroční přehlídku poctily svojí účastí  sbory z mateřských a základních škol v Nové a Staré Pace, ale i smíšený sbor Hlas, Pěvecký sbor při Gymnáziu v Nové Pace a Amabile. Celý program moderovala paní Hana  Fejfarová. Stalo se již tradicí, že na závěr sbory společně zazpívají několik písní, tentokrát jsme si poslechli Sloužilo děvče a U nás v kapele.

Ve stejný den byly zveřejněny výsledky Matematického klokana 2019 na úrovni okresu Jičín a Královéhradeckého kraje. V kategorii Benjamin obsadil Kryštof Vitvar druhé místo v okrese, resp. čtvrté v kraji; v kategorii Kadet Tomáš Typlt první místo (osmé v kraji) a Tobias Škvor páté místo; v kategorii Junior Matěj Tegel třetí místo a Kryštof Kaván ze 2. A čtvrté místo. V nejvyšší kategorii Student byla Monika Kotyková druhá.

Do finále kromě Přírodovědné ligy dospěl i první ročník Hrátek s češtinou, soutěž, k níž si našli cestu žáci nejnižších ročníků víceletého gymnázia. Tato soutěž se snaží o hravou formu a také veselou notu. Tabulka s dosaženými body samozřejmě účastníkům ukáže, jak se jim dařilo. Stále však platí, že účast v hrátkách je cennější než vítězství.

Ještě jednou k internetovému Deníku. Na jeho stránkách naleznete např. rubriku Návraty (rozhovory s bývalými absolventy, tentokrát se starostou Josefem Coganem) nebo rozhovor s Janem Tomešem, který 28. dubna žákům povyprávěl o vzniku časopisu Heuréka či o své knize Trny v čase.

Dne 29. dubna naši kvartáni - Jakub Svoboda, Lukáš Kraus a Jan Kiec - na Lepařově gymnáziu v Jičíně úspěšně soutěžili v sudoku a ze druhého místa postoupil do celostátního finále, jež se bude konat v červnu v centru VIDA v Brně.

Poslední dubnový den proběhlo v pražském Goethe-Institutu ústřední kolo Soutěže v německém jazyce a kvartán Nicolas Lubinski se umístil na vynikajícím 5. místě. Do ústředního kola postupují vždy jen vítězové krajských kol a o to je Nicolasův úspěch cennější. Soutěž je koncipována jako konverzační, posuzuje se schopnost použití cizího jazyka v komunikaci s rodilými mluvčími a využití jako prostředku ke sdílení informací.