ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Stručné ohlédnutí za prosincem 2017

přidáno: 2. 1. 2018 4:50, autor: Josef Křeček

Z Vánočních trhů - 12. 12. 2017

Poslední měsíc roku je na naší škole již neodmyslitelně spjat s akcemi, jako je Vánoční akademie, Vánoční trhy, Mikulášská besídka pro děti z mateřských škol, vystoupení dívčího pěveckého sboru Amabile i pěveckého sboru gymnázia na různých akcích ve škole i ve městě, v aule naší školy  tradičně probíhá i vyhlášení Sportovce roku Nové Paky.

Letošní Vánoční akademie proběhla v úterý 12. prosince, a to hned dvakrát – dopolední představení pro školu a podvečerní pro návštěvníky. To vše zajisté dokázala ocenit i novopacká veřejnost, která v hojném počtu navštívila odpolední trhy a večerní program.

Ráno i večer opravdu zazářily naše dva pěvecké sbory. Na naší škole mají již dlouholetou tradici a není tedy žádným překvapením, že i letos svými výkony oslnily. Opomenout nelze ani ohnivou show se světelnými koulemi (Richard Králíček a Kryštof Kavan), workout představení Petra Lešáka nebo procítěný přednes básně Staré věci od Josefa Kainara v podání Marie Šindlerové.

Za zmínku určitě stojí i taneční a divadelní představení. Velký aplaus si odnesla vystoupení žáků malého gymnázia (např. primánská sborová recitace Polednice), či naopak těch nejstarších (oktáva - Popelka a hrách).  

Do rámce těchto předvánočních akcí velmi pěkně zapadl i náš tradiční Den otevřených dveří (úterý 5. prosince). Letos však nešlo o jednorázovou akci  - ti, kteří nemohli přijít v tento den, budou mít druhou šanci v sobotu 27. ledna. V úterý 5. 12. měli návštěvníci možnost zhlédnout úvodní program v aule školy, navštívit libovolnou vyučovací hodinu, drobné výstavky i vyzkoušet si přijímací zkoušky nanečisto.

Studentky třídy 4. A SOŠPg vymalovaly budoucí dětský koutek novopackého bazénu. Děti se tak budou prohánět mezi delfíny, žraloky, medúzami i chobotnicemi – pochopitelně nakreslenými našimi maturantkami ze SOŠPg. O této akci si mohli přečíst i čtenáři Jičínského deníku.

Třída oktáva se zase vydala do Prahy na pozoruhodné interaktivní divadelní představení Ferdinanda von Schiracha Teror v pražském Divadle ABC a na návštěvu výstavy moderního umění s názvem Nervous Trees v pražském Rudolfinu. Jiným směrem zamířila třída 3. A, která navštívila jednu z nejznámějších památek německého baroka Zwinger v Drážďanech a zastavila se i na vánočních trzích v této saské metropoli.

Zajímavou společnou hodinu angličtiny si vyzkoušeli žáci primy a sexty. Primáni si na své starší kolegy ze sexty připravili dotazy v angličtině. Ti je obdrželi asi minutu před začátkem hodiny a museli tak pohotově reagovat.  Zvládli to na výbornou. Následovaly naopak dotazy sextánů na primány (na jejich zájmy, oblíbené předměty apod.) a závěr hodiny patřil anglickým stolním hrám.

Přenesme se do světa informatiky: Již počtvrté se naše škola zúčastnila známé soutěže Bobřík informatiky, které se v celé ČR letos zúčastnilo neuvěřitelných 74 518 soutěžících, z toho 34 z naší školy. Mezi nimi exceloval především Mikuláš Rudolf Cogan ze sekundy, který maximálním ziskem bodů obsadil 1. – 133. místo v ČR v kategorii Benjamin. Velmi pěkný výkon předvedla i Eliška Kotrbová z kvarty. V nejvyšší kategorii Senior postoupili do ústředního kola Lukáš Zbihlej ze septimy a Jan Hoška ze třídy 3. G. Naše škola se také zúčastnila celosvětového projektu v oblasti programování Hour of Code.

Naše škola se neztratila ani v celostátní soutěži v řešení logických úloh Brloh (BRněnská LOgická Hra), kde tým primánů (Tereza Jirásková, Kryštof Vitvar, Jindřich Horák a Tereza Kyselová) obsadil 2. místo v kraji a 66. místo v celé ČR, kombinovaný tým sekundy a tercie (Jakub Svoboda, Tomáš Typlt, Matěj Choutka a Lukáš Kraus) byl v kraji čtvrtý a tým terciánů (Andrea Černá, Jan Kiec, Adéla Podlipná) desátý. Tři týmy v nejlepší desítce kraje – tomu se říká úspěch!

Náš basketbalový tým dívek obsadil v krajském finále, konaném 1. prosince v Jičíně, krásné 3. místo za bezkonkurenčními basketbalistkami Gymnázia Trutnov a Gymnáziem Boženy Němcové Hradec Králové. Náš tým hrál v sestavě:  Kristýna Pochopová, Nela Michálková, Markéta Přenosilová, Bára Novotná, Sabina Horynová, Pavlína Voldánová a Bára Čapková.

Významný úspěch zaznamenal také náš šachový tým na okresním přeboru škol v šachu, který se konal v Hořicích. Náš tým složený z terciánů Tomáše Suchardy, Lukáše Krause a Denise Dytrycha a kvartána Petra Fojta vyhrál a postoupil do krajského kola.

Sportovní život školy obohatil i první ročník Vánočního florbalového turnaje, který byl určen žákům nižších ročníků gymnázia. Možná se tak zrodila další zajímavá sportovní tradice. A do sportovní rubriky určitě patří i lyžařský kurz třídy sekundy, který proběhl ve dnech 17. – 22. prosince na Benecku.

Naše Přírodovědná liga má za sebou pět řádných kol a tzv. bonusové kolo a po nich stále vede mezi 32 účastníky Kryštof Vitvar z primy, stíhán vítězkou posledních dvou ročníků Klárou Kotykovou ze septimy. Dravý nástup nejmladších soutěžících, který charakterizuje letošní ročník, pokračuje. Nyní si soutěžící odpočinou a v únoru budou v šestém kole bojovat o postup do patnáctičlenného finále – tzv. Přírodovědné ligy mistrů.

A není třeba dodávat, že podrobně si o těchto i jiných akcích můžete přečíst na www.gymnp.cz, facebooku školy  (https://www.facebook.com/gymnp/ ) a na Instagramu pod uživatelským jménem gymnazium_sospg .

 

 

                                                                                                                                                                        Josef Křeček (s využitím textu Terezy Alvaradové)


Comments