ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Stručné ohlédnutí za prosincem 2018

přidáno: 20. 12. 2018 7:22, autor: Josef Křeček   [ Aktualizováno 23. 12. 2018 2:36 uživatelem Stanislav Bendl ]

Úspěchy našich studentů na celostátní a dokonce i mezinárodní úrovni se staly již pravidelnou součástí našich měsíčních přehledů. Nejinak tomu bude i tentokrát.

Nejprve se vraťme ještě na konec listopadu. Video studentek 3. ročníku Dominiky Forbelské a Báry Zítkové, vytvořené v rámci SVS (společenskovědního semináře)  bylo vybráno jako jedno z pěti nejlepších v celostátní soutěži, pořádané organizací Euroscola. Úkol soutěže zněl: natočit krátké video k volbám do Evropského parlamentu 2019 na téma „Tentokrát budu volit!“ Naše úspěšné filmařky tak pravděpodobně navštíví Evropský parlament ve Štrasburku. A možná nebudou z naší školy samy. V esejistické soutěže, vypsané Knihovnou Václava Havla na téma O jaké republice sníš?, se několik prací studentů SVS dostalo mezi nejlepší a práce Alžběty Dubinové se umístila na  5. místě.

V mezinárodní soutěži Best in Deutsch, zvané též Němčinář roku, obsadila v konkurenci 3052 soutěžících z 11 zemí Klára Kotyková  57. místo, Marek Nádvorník 207. místo a Monika Kotyková 373. místo. Všichni tři naši reprezentanti jsou letošní maturanti z oktávy.

Fantastický úspěch zaznamenal i náš mladý tým piškvorkářů z kvarty. Po senzačním vítězství v krajském kole bojoval statečně i v celostátním finále, konaném v pátek 7. 12. v Brně. V konkurenci 24 týmů, složených z podstatně starších a zkušenějších soupeřů, vybojovali krásné 9. místo. O tento výjimečný výsledek se postarali Lukáš Kraus, Jakub Svoboda, Tomáš Dyntr, Denis Dytrych a Andrea Černá.

Mimořádně úspěšní jsme byli i v soutěži Brloh čili Brněnská logická hra. V konkurenci 655 týmů z celé ČR obsadil tým našich sekundánů 40. místo, což znamenalo 2. místo v kraji! Kombinovaný tým tercie a kvarty pak skončil 55. v republice a třetí v kraji! A úspěch podtrhl náš třetí tým, složený z kvartánů, který obsadil 6. místo v kraji.

V krajském kole soutěže středních škol v basketbalu vybojoval tým našich děvčat velmi pěkné 3. místo hned za favorizovanými týmy z Trutnova a Hradce Králové. V okresním kole soutěže ve florbale, konaném v Kopidlně,  pak naše děvčata obsadila 2. místo. Sportovní prosinec na škole obohatil i Vánoční florbalový turnaj v pátek 7. 12.

Proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce. V 1. kategorii (8. a 9. třídy) postoupily do okresního kola Barbora Pitrová a Lucie Hylmarová z tercie. Ve 2. kategorii střední školy pak podobný úspěch zaznamenaly Klára Kotyková z oktávy (loňská vítězka okresního kola), Růžena Pospíšilová ze sexty a Eliška Bochová z maturitní třídy pedagogické školy.

Během prosince se naši žáci ze tříd tercie, 2. A, 3. G a septimy  v hodinách IVT zúčastnili celosvětového projektu #HourOfCode čili "Hodiny kódu". Projekt má za cíl přiblížit programování a ukázat, že každý se může naučit jeho základy, pomáhá podporovat dovednost, logiku a tvořivost při řešení problémů.

V prosinci se uskutečnilo i několik exkurzí, za všechny jmenujme literárně – historickou exkurzi tříd 1. G a 3. G do Prahy. Její součástí byla i návštěva představení Shakespearovy hry Sen noci svatojanské v Divadle Na Fidlovačce.

Přírodovědná liga pokračovala 5. kolem s chemickou tématikou a tzv. Bonusovým kolem, v němž si soutěžící zahráli na detektivy a pátrali v historii této jedinečné soutěže, do jejíhož 15. ročníku již vstoupilo 37 soutěžících. Ke čtvrtému celkovému vítězství v řadě má rázně nakročeno již několikrát zmíněná Klára Kotyková, jinak však „liga“ letos zaznamenává velkou „generační výměnu“ a obrovský zájem soutěžících z „malého“ gymnázia včetně těch nejmladších – primánů. Pokračovala i soutěž Hrátky s češtinou. V listopadovém kole zvítězil Filip Linhart ze sekundy, prosincové kolo bylo vyhlášeno 17. prosince.

K závěru roku již tradičně patří některé akce. Tou první se stalo vyhlášení Sportovců roku Nové Paky, které proběhlo v naší aule již 29. 11. Následoval Den otevřených dveří v úterý 4. 12. Zájemci o studium všech tří našich studijních oborů mohli navštívit libovolnou vyučovací hodinu, vyzkoušet si přijímací zkoušky nanečisto, navštívit zajímavé výstavky a získat potřebné informace.

O den později, ve středu 5. 12., proběhla opět v aule  Mikulášská besídka pro děti z novopackých mateřských škol i 1. a2. ročníků základních škol.  Tu zorganizovali studentky a studenti 2. a 3. ročníků SOŠPg. Vyvrcholením besídky byla pohádka O Šípkové Růžence v podání třídy 3. A.

Pěvecký sbor gymnázia pod vedením Mgr. Aleny Lelkové s doprovodem Mgr. Aleny Matějovské také svým vystoupením obohatil program vánočních trhů v Nové Pace.

Ve čtvrtek 13. 12. se uskutečnila již tradiční Vánoční akademie, spojená s vánočními trhy. Program letošní akademie byl obzvlášť pestrý, zahrnoval celkem 18 čísel v podání pěveckých sborů, třídních kolektivů, menších skupinek žáků i jednotlivců. Nechyběla čísla hudební, dramatická, recitační, ale třeba i workout nebo světelná show.

Ve čtvrtek 20. 12. se v místním kině uskutečnila beseda s novopackým novinářem, spisovatelem, cyklistou a alpinistou  (jak uvádí Wikipedie), především však cyklistickým ultramaratoncem Danielem Polmanem. Ten seznámil formou prezentace a filmu naše žáky s jedním z nemála svých úctyhodných extrémních sportovních výkonů – účastí v závodě Glocknerman 2017 v Rakousku, což bylo mistrovství světa v cyklistickém ultramaratonu. Na něm obsadil po absolvování 1000 km dlouhé trasy v čase přibližně 25 hodin vynikající 3. místo v kategorii do 40 let. Dan Polman na besedě potvrdil i svůj zájem absolvovat v příštím roce nejnáročnější ultramaraton světa RAAM napříč americkým kontinentem v délce 4800 km. Všichni budeme držet palce, ať to vyjde.

Závěrem mi dovolte ještě pár slov. Po více než čtyři roky jsem připravoval pro školní webové stránky i pro časopis Achát přehled všeho významného, co se v daném měsíci na naší škole událo. Bylo mi ctí, milí čtenáři, vás bohatým děním na naší škole provázet, cítím však, že to chce změnu, řečeno známým klišé „nový, svěží vítr“. A tak od lednového přehledu předávám pomyslný štafetový kolík svému nástupci, Mgr. Ladislavu Kodymovi. Přeji všem čtenářům našich webových stránek krásné vánoční svátky a do nového roku 2019 hodně zdraví, štěstí a úspěchů v osobním životě i ve studiu a práci. Na úplný konec bych vás rád pozval na druhý Den otevřených dveří, který v sobotu 26. ledna naváže na obdobnou akci z prosince.

RNDr. Josef Křeček (s použitím textů kolegů)