Třikrát úspěšná účast v krajském kole Fyzikální olympiády

přidáno: 25. 4. 2021 8:46, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 25. 4. 2021 8:54 ]
V předposledním dubnovém týdnu proběhla online formou krajská kola 62. ročníku Fyzikální olympiády v kategoriích B až E. V těchto kategoriích je účast v krajském kole tou nejvyšší metou, dosažitelnou v této soutěži.

V kategoriích B až D postupovali soutěžící přímo do krajského kola (konaném v úterý 20. dubna) na základě úspěšných řešení úloh školního kola. To rozhodně nebylo žádnou procházkou růžovým sadem, o čemž svědčí fakt, že v kategorii D to v našem kraji dokázalo pouze deset fyzikálních nadšenců, mezi nimi dva z naší školy (jinými slovy každý pátý účastník krajského kola byl z novopackého gymnázia). A ti v krajském kole ukázali, že jejich postup nebyl náhodný. Po sečtení výsledků se Adéla Tauchmanová z kvinty umístila na velmi pěkném 7. místě a Matěj Choutka z téže třídy hned za ní na 8. místě. Letošní krajské kolo v této kategorii mělo nebývale vysokou úroveň, 9 z 10 soutěžících splnilo kritéria pro získání titulu úspěšného řešitele, mezi nimi tedy i dva naši reprezentanti. (Pro srovnání v lednovém krajském kole kategorie A nebyl ani jeden úspěšný řešitel.)

O dva dny později, ve čtvrtek 22. dubna, se ve svém krajském kole utkali nejúspěšnější účastníci kategorie E. Ti měli cestu do krajského kola ještě složitější, po úspěšném absolvování školních kol bojovali ještě v kolech okresních. Z nich postoupilo 14 nejlepších do krajského kola. A vítěz okresního kola okresu Jičín Kryštof Vitvar z kvarty se v něm rozhodně neztratil a vybojoval vynikající 4. místo pouhých 1,5 bodu od pomyslné bronzové medaile! V této kategorii byla úroveň snad ještě vyšší než v "déčku", Kryštofových 34,5 bodu ze 40 možných by v mnohých předchozích ročnících stačilo i na vítězství. Na to byl  letos třeba absolutní zisk 40 bodů.

V součtu s 3. místem Veroniky Janků z tercie v okresním kole kategorie F a úspěšným řešením školního (nepostupového) kola Vojtěcha Linharta ze sekundy v kategorii G se stal letošní ročník Fyzikální olympiády (o jehož samotném pořádání byly na začátku školního roku velké pochybnosti) jedním z nejúspěšnějších v novodobé historii naší školy.

Našim úspěšným mladým fyzikům blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy. Ještě jim popřejme, aby svůj talent mohli co nejdříve rozvíjet už v přirozených podmínkách, tedy při pravidelné prezenční výuce.


                                                                                                                                                                                                 Josef Křeček
Comments