ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Ukliďme Česko!

přidáno: 14. 4. 2019 0:41, autor: Kristýna Rychlovská   [ aktualizováno 14. 4. 2019 0:41 ]
   
   

Minulý víkend se konala celorepubliková akce Ukliďme Česko, kterou v Nové Pace pořádali Skauti. Rádi jsme se v daný den do úklidu se zapojili.

Napočítala jsem přes 20 lidí spojených se školou – z toho 4 zaměstnance školy a 4 rodiče dětí navštěvujících naše gymnázium. Myslím, že pro žáky to mělo výchovný efekt veliký. V každodenním životě je celkem snadné odpadky přehlížet, pokud však jdete po městě a přilehlých oblastech s cílem odpadky vyhledávat a musíte se pro ně i ohnout a (sice přes rukavice) na ně sáhnout, je to něco jiného. Zdaleka nejpočetnějším odpadkem byly nedopalky od cigaret, okolo některých laviček a sportoviště jsme jich sesbírali tisíce. Při vědomí, že takovou spoušť mohou mít na svědomí jednotky lidí, se člověku chce mít zlost. My se ale nenechali naštvat a odradit, naopak jsme si odnášeli pocit, že jsme pomohli. Přírodě, aby se v ní nerozkládaly věci, které do ní nepatří, městu, aby nemuselo odpadky sbírat, a obyvatelům, aby se jim příjemněji žilo. Úplně nejlepší by bylo, kdyby takováto akce vůbec neexistovala, protože by existovat nemusela. Toho se však asi těžko nadějeme, a tak si příjemnou procházku za bohulibým účelem určitě uděláme příští rok znova.

Co vše jsme našli? Třeba kostru srny (která ale není v pravém slova smyslu odpadem, do přírody patří) nebo ve městě ponožku. A jiné týmy například plnou dětskou plenu, rýč nebo CELOU cigaretu.

Díky Soně Petrové a Filipovi Linhartovi za fotky. A Filipovi také za to, že z úklidového dne sepsal pro školní e-deník svou reportáž, kterou si můžete přečíst zde:

https://denik-gymnp.cz/uklidme-cesko/


Kristýna Rychlovská

Comments