ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Vánoční trhy a Zwinger 13. 12. 2017

přidáno: 20. 12. 2017 13:51, autor: Kateřina Krausová
Takřka tradiční akcí se pomalu stává adventní zájezd do saských Drážďan, který absolvují vždy studentky 3. A SOŠPg. Vidět na vlastní oči originály renesančních a barokních obrazů umělců, o kterých se učí v hodinách výtvarné výchovy je zážitek, na který se nezapomíná. Cesta do půlmilionové metropole, které se říká Florencie na Labi, trvala čtyři hodiny. Výhodou společné návštěvy barokního komplexu Zwinger i Obrazárny starých mistrů je nízké vstupné, pouze 1 eu na žáka. A přitom vstupenka platí do tří expozic. Letošní novinkou byla výstava kopií antických soch. Kromě slavných obrazů Rembrandta a Rubense dostali studenti za úkol najít v galerii obraz Jana Vermeera- Dívka čtoucí dopis a přímo před obrazem vymyslet, co se ve zmíněném dopise na obraze ukrývá. Jaké bylo ale naše překvapení, když po pátrání ve třech patrech obrazárny nikdo zmíněné dílo nenašel. Nakonec nám kustodka prozradila, že právě tento obraz právě prochází procesem restaurování a v restaurátorské dílně bude, veřejnosti nepřístupný, 2 – 3 roky.

Druhou neméně významnou součástí exkurze byla návštěva tradičních vánočních trhů na starém náměstí Altmarkt. Tyto trhy jsou nejstarší v Německu a v době adventu je lidé navštěvují od roku 1435. Krušnohorská pyramida, sladká štola, švestkový panáček a tradiční svícen, to jsou jen některá lákadla, na které jsme se v nádherně vyzdobených stáncích těšili. Někteří navštívili i nově rekonstruovaný kostel Frauenkirche, významnou barokní památku s největší kopulí na sever od Alp. Kostel je vytápěný a vstup je zdarma.

Domů jsme odjížděli v 16.00 hod. a kromě zážitků, dobrot a nadšení si některé studentky odvážely i papírovou tašku s nápisem Primark. Vánoce se blíží a obdarovat někoho třeba hezkými náušnicemi z Německa se hodí :-D.

Foto: Sabina Marzecová

Comments